Prečo by Kaliňák nemal byť ministrom vnútra

Autor: Veľký protikorupčný pochod | 13.4.2017 o 15:22 | Karma článku: 12,60 | Prečítané:  10622x

Jednou z hlavných požiadaviek pripravovaného Veľkého protikorupčného pochodu je odchod Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra. Pádnych dôvodov, prečo by túto pozíciu nemal zastávať, je niekoľko.

Jednou z hlavných požiadaviek pripravovaného Veľkého protikorupčného pochodu je odchod Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra. Dôvodov, prečo by túto pozíciu nemal zastávať, je niekoľko a sú mediálne známe už dlhšiu dobu. Dôvody, prečo Robert Fico podporuje tak zdiskreditovanú osobu napriek reálnej hrozbe straty volebných preferencií, necháme na predstavivosť čitateľa.

Predstava, že ministerstvo vnútra na čele s týmto človekom môže myslieť akýkoľvek boj proti korupcii úprimne, je pre priemerne informovaného voliča vskutku ťažko uveriteľná. Za takmer 10 rokov pôsobenia tohto „najlepšieho ministra vnútra, akého Slovensko malo“[1], bolo vyšetrené absolútne minimum veľkých korupčných káuz. Práve naopak, elitní vyšetrovatelia počas pôsobenia ministra Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara vo veľkom opúšťali svoje posty v policajnom zbore znechutení z neustálych politických tlakov: spomeňme kauzy Budamar[2], Gorila[3] alebo prípad podvodov s DPH na východe Slovenska.

Príznačný pre pôsobenie ministra Kaliňáka je práve posledný spomínaný prípad, v ktorom boli spolu s vtedajším ministrom financií Počiatkom obžalovaným právnikom Chovancom obvinení z aktívneho krytia a angažovania sa v karuselových daňových podvodoch[4]. Hlavný vyšetrovateľ Pavol Milan, ktorý sa kauze, v ktorej prišiel štát na nadmerných odpočtoch DPH o približne 75 miliónov eur, venoval od roku 2011, bol o tri roky neskôr po zverejnení horeuvedených prepojení kvôli hrozbám perzekúcie a neexistujúcej kooperácii zo strany nadriadených a prokuratúry donútený z policajného zboru odísť[5]. V decembri minulého roka vyšetrovatelia zamietli trestné oznámenie na Kaliňáka a Počiatka v tejto veci s tým, že tí „[k]ategoricky odmietli uvedené podozrenia súvisiace s trestnou činnosťou“[6]. Ešte predtým bol Chovanec podozrivo prepustený, vzápätí sa odsťahoval do zahraničia a od tých čias mlčí.

Kaliňák bol teda opätovne spomínaný pri daňových podvodoch, ktorých vyšetrovanie je spájané s politickými tlakmi a neochotou nadriadených. Namiesto detailného vyšetrenia prepojení sú podozrenia zametené Kaliňákovým prehlásením o svojej nevine a podaním trestného oznámenia na investigatívne novinárky, ktoré s kauzou prišli na verejnosť[7]. Tento prípad teda v mnohých aspektoch nápadne pripomína kauzu Bašternák alebo vyšetrovanie financovania Smeru.

 

Princíp prezumpcie neviny je samozrejme podstatnou súčasťou fungujúceho právneho štátu. Avšak ďalšie zotrvanie Kaliňáka, okolo ktorého sa podozrivo koncentrujú daňoví podvodníci a ktorý má z podstaty svojej pozície reálnu možnosť ovplyvniť vyšetrovanie daných podvodov, na pozícii ministra vnútra je v slušnom štáte jednoducho neprípustné. Verejnosť navyše vie, že nad Kaliňákom nevisí iba akýsi nejasný tieň podozrenia. Tento človek viacnásobne preukázateľne klamal pri popieraní obchodných vzťahov s Bašternákom, človekom aktuálne stíhaným pre daňové podvody. Žiadať teda od občanov Slovenska, aby najnovšie verili ľúbivým rečiam predsedu vlády Fica o nekompromisnom boji proti korupcii, pričom ten zároveň aktívne obhajuje ministra s potenciálnym korupčným prepojením na daňových podvodníkov, je cynizmus a ozajstná trúfalosť.

 

Preto budeme 18.4. o 17:00 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave okrem iného žiadať odstúpenie Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra. Jeho pôsobenie na tejto pozícii totiž ide proti všetkým predstavám slušných ľudí o spravodlivom štáte, o štáte, v ktorom je korupcia aj na tých najvyšších miestach vyšetrená bez podozrení na politické tlaky. Uvedomujeme si, že fungovanie polície a postihovanie politickej korupcie zázračne nevylepší takáto jednoduchá personálna výmena. Avšak ani akýkoľvek proces potenciálnej reformy kreovania policajného zboru a menovania jeho funkcionárov nebude legitímny, kým bude na jej čele stáť človek, o ktorého úprimnosti a bezúhonnosti môžeme legitímne pochybovať. Jeho rezignácia alebo odvolanie je teda prvým nevyhnutým krokom v boji za lepšie a spravodlivejšie Slovensko.

 

[1] https://www.etrend.sk/ekonomika/fico-kalinak-je-najlepsi-minister-vnutra-akeho-slovensko-malo.html

[2] https://www.tyzden.sk/casopis/15096/ve-k-da-ov-l-pe/

[3] https://dennikn.sk/654510/gajdos-podla-kalinaka-klame-minister-ukazoval-mobil-neodpovedal-na-viac-ako-tisic-sms-sprav/

[4] https://dennikn.sk/355621/kalinak-ma-co-vysvetlovat-aj-vratkami-dph-nekseftoval/

[5] https://www.aktuality.sk/clanok/324159/exkluzivne-prehovoril-elitny-vysetrovatel-kauzy-dph-podvody-museli-mat-politicke-krytie-tvrdi-pavol-milan/

[6] https://www.aktuality.sk/clanok/398490/kalinaka-s-pociatkom-nebudu-stihat-v-kauze-podvodov-s-dph/

[7] https://www.aktuality.sk/clanok/313071/komentar-mareka-vagovica-preco-policia-nevysetruje-kalinaka-s-pociatkom/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?